Археологи відкопали залишки середньовічного муру на площі Коліївщини

10014 0
Це найстаріша оборонна споруда міста.
Фото: Анна Чистякова

Фото: Анна Чистякова

У Львові під час розкопок на площі Коліївщини археологи виявили фрагмент оборонного муру, який був збудований ще у XIV столітті. Про це Tvoemisto.tv розповів керівник археологічних робіт та співробітник Рятівної археологічної служби Микола Шницар.

Читайте також: Археологи відкопали у центрі Львова старовинну криницю

Розкрили середньовічну стіну наразі ще не повністю, але вже дослідили, що її товщина приблизно два метри.

«Це є залишки Високого муру, оборонної стіни середньовічного Львова, яку було побудовано у 14 ст. Це була перша лінія оборони міста. Загалом Львів мав три лінії оборони, які поступово будували. Тож найстарішою оборонною спорудою власне є Високий мур», – говорить він.

Читайте також: Археологи на Львівщині знайшли меч понад 1500-річної давності

За словами археолога, цей мур вже досліджують не вперше. Оскільки він замикає кільцем давнє передмістя та проходить по сучасній вулиці Братів Рогатинців, далі перетинає площу Міцкевича та проспект Свободи, потім повертає на вулицю Театральну, Лесі Українки, а звідти на вулицю Підвальну.

«Ми його досліджували і локалізували вже по вулиці Лесі Українки (ще у 2012 році). Зараз там є відзнакування цього місця бруківкою. Щоправда воно так зроблено, що люди які там не працювали, не зрозуміють цього. Розташування стіни протрасоване від вулиці Підвальної до Театральної», – розповідає Микола Шницар.

Також минулого року оборонний мур був знайдений на площі Міцкевича, 9. Наразі там ще тривають роботи. За словами керівника археологічних розкопок, планується експонувати залишки муру на площі в підвалах тамтешніх будинків.

Фрагменти оборонної стіни з інших сторін археологи досліджували ще раніше. Наприклад, на вулиці Підвальній Високий мур вперше досліджували ще у 1977 році.

«Коли був капітальний ремонт вулиці Підвальної у 2009 році, ми теж частково відкривали оборонну стіну вдруге. І на площі Підкови біля костелу Єзуїтів на початку 80-х років працювали археологи. Тож він вже локалізований з чотирьох сторін», – говорить Микола Шницар.

За його словами, залишки оборонної стіні на площі Коліївщини планують позначити у мощенні вулиці іншим коліром чи формою бруківки.

Читайте також: Стало відомо, хто ремонтуватиме цього року площу Коліївщини у Львові

Нагадаємо, також на площі Коліївщини у Львові археологи знайшли та показали рештки криниці, яку спорудили тут містяни ще у 1844 році на місці розібраних житлових будинків.

Довідка.

Високий мур – перша лінія оборони середньовічного Львова. Його особливістю була наявність оборонних веж, які з середини XV ст. були закріплені за ремісничими цехами, що мали підтримувати їх у стані бойової готовності та обороняти в часах ворожих нападів.

Високий мур разом з іншими оборонними укріпленнями Львова почали розбирати наприкінці XVIII ст. До наших днів частково збереглись вежа римарів на вул Л. Українки,  та вежа токарів на вул. Арсенальній. Залишки ж самого муру можна побачити позаду королівського арсеналу та на пр. Свободи.

Раніше науковці Рятівної археологічної служби досліджували рештки Високого муру на вул. Руській, вул. Лесі Українки та на пл. Міцкевича.

Анна Чистякова

Фото з архіву Рятівної археологічної службиЧитайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!